Logotyp strony


Gmina Głogówek

Herb Głogówka

Gmina Głogówek, to gmina miejsko-wiejska położona na południu województwa opolskiego w powiecie prudnickim. Gminę zamieszkuje około 13 tysięcy mieszkańców. W jej skład wchodzą następujące sołectwa:

Biedrzychowice, Błażejowice Dolne, Chudoba, Ciesznów, Dzierżysławice, Głogowiec, Góreczno, Kazimierz, Kierpień, Leśnik, Mionów, Mochów, Nowe Kotkowice, Oracze, Racławice Śląskie, Rzepcze, Stare Kotkowice, Szonów, Tomice, Twardawa, Wierzch, Winiary, Wróblin, Zawada, Zwiastowice.

Obraz

Głogówek jest miastem o osiemsetletniej historii, malowniczo położonym na Płaskowyżu Głubczyckim nad brzegiem rzeki Osobłogi i w sąsiedztwie Gór Opawskich. Turyści odwiedzający Głogówek mogą zobaczyć doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, który koncentruje duży rynek z centralnie usytuowanym ratuszem z 1608 roku pośrodku oraz dwoma skomunikowanymi z nim zabytkowymi kościołami – parafialnym pw. św. Bartłomieja i klasztornym pw. św. Franciszka, gdzie znajduje się kaplica loretańska. Zabudowa miejska północnej części Starówki ulokowana została w pobliżu XVI-wiecznej rezydencji hrabiowskiego rodu Oppersdorffów, który na przestrzeni ostatnich 400 lat zaznaczył się licznymi fundacjami na rzecz rozwoju miasta i sztuki.

Głogówek jest jednym z najbardziej zabytkowych miast w regionie. Pamiątki bogatej historii, związanej m.in. z pobytem w mieście króla Polskiego Jana Kazimierza w 1655 roku, wizyty Ludwiga van Beethovena i dedykacji hrabiemu Franzowi von Oppersdorff IV Symfonii B-dur op. 60, można zwiedzić w Muzeum Regionalnym, które jest zarazem organizatorem corocznego Głogóweckiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena.

Obraz

Założony w XIX wieku park miejski posiada unikatowe walory przyrodnicze, które wraz z skomunikowanymi ze sobą ścieżkami spacerowymi i rowerowymi w okolicy, pozwalają miło i przyjemnie spędzić czas.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2020. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronęSchowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady