Logotyp strony

Pod powstańczym patronatem

Rondo w Racławicach Śląskich, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 417 z drogą powiatową nr 1209 (ul. Zwycięstwa i Głubczycka) od 14 kwietnia ma swojego patrona. Do Urzędu Miejskiego w Głogówku wpłynęły wcześniej trzy propozycje, z których radni wybrali rondo Powstańców Śląskich.

Jeden z mieszkańców gminy zaproponował, żeby nazwa brzmiała po prostu „Racławice”.

Opolska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej poddała pod rozwagę kandydaturę pułkownika Stanisława Glińskiego, który brał udział w wysadzeniu "mostu kolejowego na Osobłodze niedaleko Racławic Śląskich" (w Dzierżysławicach) podczas III powstania śląskiego, żołnierza polskiego podczas II wojny światowej i m.in. uczestnika bitwy pod Monte Cassino, pochowanego w Opolu. Miejscowi społecznicy z różnych struktur zaproponowali rondo Powstańców Śląskich, zwłaszcza że takiego patrona miała już przez kilkadziesiąt lat Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Racławicach Śląskich i w tym roku przypada setna rocznica trzeciego powstania, w prologu którego nastąpił dywersyjny atak na mosty kolejowe w naszej gminie. Rajcy jednogłośnie przychylili się do tej propozycji.

Rondo Racławice Śląskie
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2021. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronęSchowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady