Logotyp strony

Spis Ludności 2021 już ruszył!

Spisy powszechne to czas, kiedy państwo, zadając obywatelom kilka pytań, stara się zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. obejmują one całą populację ludności i mieszkań. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Udział w spisie jest obowiązkowy.

Od 1 kwietnia 2021 r. Główny Urząd Statystyczny rozpoczął Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis ludności jest podstawowym badaniem i źródłem danych z zakresu statystyki ludności, które ma na celu zebranie informacji o jej stanie i strukturze. Spisem objęci są:

  • mieszkańcy Polski - zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
  • stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Jak się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy poprzez stronę GUS spis.gov.pl. Jednak jeśli nie możesz wykonać samopisu internetowego, to od 15 marca uruchomiona została infolinia spisowa pod nr tel. 22 279 99 99, poprzez którą z pomocą doradcy będziesz mógł spisać się przez tel. W szczególnych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych. Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy.

Nie obawiaj się o swoje dane. Są one bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna.

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną, także pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy.

Uważaj na oszustów wyłudzających dane! Jak zweryfikować rachmistrza?

Rachmistrz spisowy legitymuje się oficjalnym identyfikatorem wydanym przez Wojewódzkie Biuro Spisowe. Identyfikator poza danymi personalnymi zawiera także upoważnienie do zbierania danych oraz hologram, pieczęć i podpis osoby wydającej dokument. W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej.

Więcej na: https://spis.gov.pl/

Spis
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2021. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronęSchowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady