Logotyp strony

Gminna inwestycja z bonusem

W ubiegłym roku ratusz w Głogówku przeszedł termomodernizację. A teraz niespodzianka – gmina „zarobiła” na tej inwestycji prawie 23 tys. zł. Jak to możliwe?

Ratuszowe okna zostały wymienione na szczelniejsze, lampy na bardziej energooszczędne i jaśniejsze, a nowa wentylacja odzyskuje teraz ciepło. Ponadto została docieplona część biurowa na poddaszu.

Bonus wynika z ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku. Najpierw gmina zleciła wykonanie audytu efektywności energetycznej, który wykazał oszczędności na poziomie 15,243 toe (ton oleju ekwiwalentnego). Otrzymała więc tzw. biały certyfikat (świadectwo efektywności energetycznej), który sprzedała na Towarowej Giełdzie Energii SA za prawie 23 tys. zł.

Inwestycja kosztowała prawie 660 tys. zł, z czego unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 (RPO WO) pokryło prawie 308 tys. zł.

Termomodernizacja ratusza ma ograniczyć emisję CO2 o ponad 55,5 tony na rok, a oszczędności na energii pozwolą na zwiększenie efektywności energetycznej o prawie 525,5 gigadżula/rok. Szacowane oszczędności energii powinny wynieść ponad 33 megawatogodziny/rok.

Okno
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2021. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronęSchowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady