Logotyp strony

Pamięć o ofiarach nazistów trwa

Po raz kolejny pod tablicą pamiątkową przy Szkole Podstawowej w Racławicach Śląskich złożono kwiaty i zapłonęły znicze. W ten sposób samorządowcy, grono pedagogiczne, dzieci i młodzież uczcili pamięć ofiar marszu śmierci, który przeszedł przez miejscowość zimą 1945 roku.

Przez Racławice Śląskie przebiegał jeden ze szlaków zbrodniczej ewakuacji więźniów niemieckiego obozu śmierci Auschwitz, którą spowodowała styczniowa ofensywa Armii Czerwonej. Gnani na zachód w trzaskającym mrozie, w lichej odzieży, sporadycznie i kiepsko żywieni, umierali z wycieńczenia lub dobijani przez konwojujących ich esesmanów.

W dniach 17-21 stycznia 1945 roku niemieccy strażnicy wyprowadzili z KL Auschwitz około 56 tysięcy więźniów i więźniarek. Szacuje się, że na terenie Opolszczyzny zamordowano blisko tysiąc z nich. Dotąd udało się zidentyfikować blisko 20 miejsc kaźni, gdzie spoczywają ofiary nazizmu.

Głogówecki samorząd uczcił ich pamięć ufundowaniem tablicy pamiątkowej w Racławicach Śląskich, ustanowionej po podjęciu przez radę miejską odpowiedniej uchwały na początku 2019 roku.

Rocznica Marsze śmierci Rocznica Marsze śmierci Rocznica Marsze śmierci Rocznica Marsze śmierci Rocznica Marsze śmierci
Wszelkie prawa zastrzeżone. Głogówek 2021. Webdesing / programming: WebInspiracje

Przszukaj naszą stronęSchowaj wyszukiwarkę

Szanowni czytelnicy. Zobaczcie jak szanujemy waszą prywatność. Przeczytaj politykę prywatności i politykę cookies lub zaakceptuj zasady